Naujausios forumų temos  Forumų sąrašas     Ieškoti               Vartotojo nustatymai   Tikrinti asmeninius pranešimus   Prisijungti 

Visi forumai -> Fotografija
 

Prašau paaiškinimo apie diafragmą.

     

Pranešimas    2008 12 21 14:13      

Vienas klausimas pasistojo : diafragmos skaičius yra santykinis dydis ar fundamentalus ?
Ta prasme ar nustačius diafragmos reikšmę, tarkim, f/11 ant šviesaus ir tamsaus stiklo (kurių maksimali skylė, tarkim, 1,8 ir 4) jie praleis vienodą kiekį šviesos, ar tamsusis vistiek praleis mažiau.
Logiškai mąstant tai juk diafragmos skaičius rodo kiek "skylučių" telpa į bendrą objektyvo plotą, vadinasi kuo objektyvo diametras didesnis, tuo esant konkrečiam diafragmos skaičiui skylė turėtų būt didesnė. Bet juk šviesieji 50 tukai mažyčiai, o tamsūs tele zoomai būna didelio diametro, negi f/11 ant tamsaus didelio stiklo bus šviesiau, nei ant 50 tuko? O gal vis tik vienodai?
Kiek suprantu viskas ką aš noriu žinot paaiškinta čia: http://en.wikipedia.org/wiki/Aperture#Aperture_area
Bet..... aš vis tiek nesuprantu. Sad

Na tikiuos klausimą supratot... Dėkui už protingas mintis

P.S. jeigų ką aš čia ne moksliniam darbui, tiesiog esu žingeidus tipas ir noriu visiškai perprast naudojamos įrangos veikimo principus. Smile


» Atsakyti   » Cituoti    
Pranešimas Vytas Matkus    2008 12 21 18:04      

Albertas rašo:
Vienas klausimas pasistojo : diafragmos skaičius yra santykinis dydis ar fundamentalus ?
Ta prasme ar nustačius diafragmos reikšmę, tarkim, f/11 ant šviesaus ir tamsaus stiklo (kurių maksimali skylė, tarkim, 1,8 ir 4) jie praleis vienodą kiekį šviesos, ar tamsusis vistiek praleis mažiau.
Logiškai mąstant tai juk diafragmos skaičius rodo kiek "skylučių" telpa į bendrą objektyvo plotą, vadinasi kuo objektyvo diametras didesnis, tuo esant konkrečiam diafragmos skaičiui skylė turėtų būt didesnė. Bet juk šviesieji 50 tukai mažyčiai, o tamsūs tele zoomai būna didelio diametro, negi f/11 ant tamsaus didelio stiklo bus šviesiau, nei ant 50 tuko? O gal vis tik vienodai?
Kiek suprantu viskas ką aš noriu žinot paaiškinta čia: http://en.wikipedia.org/wiki/Aperture#Aperture_area
Bet..... aš vis tiek nesuprantu. Sad

Na tikiuos klausimą supratot... Dėkui už protingas mintis

P.S. jeigų ką aš čia ne moksliniam darbui, tiesiog esu žingeidus tipas ir noriu visiškai perprast naudojamos įrangos veikimo principus. Smile

Diafragmos skaičius rodo, kiek "skylučių" telpa į objektyvo židinio nuotolį ir yra pastovus dydis. Apie tai rašoma ir tavo nuorodoje į wikipedia. Atidžiau skaityti reikia. Smile


» Atsakyti   » Cituoti    
Pranešimas    2008 12 21 18:41      

Aha jo, dėkui, tai aš jau supratau (radau kitą straipsnį), bet tada turėtų skirtis skirtingų židinio nuotolių diafragmos reikšmės. T.y. f/11 18mm ž. nuotolyje ir 300mm neturėtų praleist tiek pat šviesos. O praleidžia - išbandžiau praktiškai Smile Nuotraukų šviesumas vienodas.
Žodžiu jaučiu, kad iki supratimo man trūksta tik, kad kažkas žmoniškai, paprastai paaiškintu diafragmos teoriją Embarassed


» Atsakyti   » Cituoti    
Pranešimas hideo    2008 12 21 19:00      

Albertas rašo:
Aha jo, dėkui, tai aš jau supratau (radau kitą straipsnį), bet tada turėtų skirtis skirtingų židinio nuotolių diafragmos reikšmės. T.y. f/11 18mm ž. nuotolyje ir 300mm neturėtų praleist tiek pat šviesos. O praleidžia - išbandžiau praktiškai Smile Nuotraukų šviesumas vienodas.
Žodžiu jaučiu, kad iki supratimo man trūksta tik, kad kažkas žmoniškai, paprastai paaiškintu diafragmos teoriją Embarassed


tai mažo židinio nuotolio objektyvas surenka daugiau šviesos, televykas surenka mažiau - nes vaizdas projektuojamas iš mažo plotelio, kuri jis "pritraukia"

būtent tai, kad diafragmos skaičius (čia vėlgi netubola lietuvių kalbos terminologija - angliškai diafragmos skaičius ir fizinis diafragmos mechanizmas yra skirtingi terminai) yra realiatyvus dydis ir išvaduoja fotografus nuo galvos skausmo, koks bus realus kadro apšviestumas su tokiu ir tokiu židinio nuotoliu ir tokio tai dydžio fizine diafragma


» Atsakyti   » Cituoti    
Pranešimas    2008 12 21 19:38      

Vadinasi vienodo židinio nuotolio objektyvai, prie vienodos diafragmos reikšmės šviesos praleidžia vienodai (nesvarbu, kad jų maksimalus šviesumas skiriasi).
Kitokio židinio nuotolio stiklas praleis ne tiek pat, bet dėl to, kad jo "aprėpties" plotas yra kitoks.
Teisingai įkirtau? Rolling Eyes


» Atsakyti   » Cituoti    
Pranešimas Vytas Matkus    2008 12 21 20:38      

Praktikoje realiai židinio nuotolis reikšmės neturi (arba įtakoja labai minimaliai),
o ūviesos kiekis priklauso nuo f(diafragmos) reikšmės.


» Atsakyti   » Cituoti    
Pranešimas myntonas    2008 12 22 0:21      

Kadangi šiandien teko diskutuoti apie toliamačius objektyvus, įkišiu ir čia savo trigrašį. Taigi, susukame iš juodo popieriaus piltuvėlio formos vamzdelį, kurio sienelės viename gale sueina į tašką. Taigi gauname fiksuotos diafragmos vamzdį. Apšviestumas plonajame gale (akivaizdžiai) nepriklauso nuo to, kurioje vietoje vamzdį nupjausime (tačiau fizinė diafragma, t.y., plačiosios skylės plotis skiriasi).

» Atsakyti   » Cituoti    
Pranešimas hideo    2008 12 22 2:00      

Albertas rašo:
Vadinasi vienodo židinio nuotolio objektyvai, prie vienodos diafragmos reikšmės šviesos praleidžia vienodai (nesvarbu, kad jų maksimalus šviesumas skiriasi).
Kitokio židinio nuotolio stiklas praleis ne tiek pat, bet dėl to, kad jo "aprėpties" plotas yra kitoks.
Teisingai įkirtau? Rolling Eyes


nu nevisai

vienodo židinio nuotolio objektyvai prie to pačio f ir praleis tiek pat šviesos, ir fiziškai jų skylė bus vienodo dydžio

skirtingo židinio nuotolio objektyvai prie to pačio f praleis tiek pat šviesos, bet fizinis skylės skersmuo skirsis


» Atsakyti   » Cituoti    
Pranešimas Adomas Svirskas    2008 12 22 2:36      

hideo rašo:

skirtingo židinio nuotolio objektyvai prie to pačio f praleis tiek pat šviesos, bet fizinis skylės skersmuo skirsis


Na ne visai taip, sekant sia matematika:

The amount of light captured by a lens is proportional to the area of the aperture, equal to:

Area = Pi (f/2N)**2

Where f is focal length and N is the f-number.

Is Alberto nurodyto http://en.wikipedia.org/wiki/Aperture#Aperture_area

Arba as kazka ne taip supratau..


» Atsakyti   » Cituoti    
Pranešimas    2008 12 22 10:52      

Na tai taip ir išeina - jei keičiasi židinio nuotolis (formulėje - f), keičiasi ir fiziniai diafragmos matmenys. Bet, kiek suprantu f skaičius išlieka toks pat ir šviesos praleidžia tiek pat. Rolling Eyes

» Atsakyti   » Cituoti    
Pranešimas Adomas Svirskas    2008 12 22 14:26      

Albertas rašo:
Na tai taip ir išeina - jei keičiasi židinio nuotolis (formulėje - f), keičiasi ir fiziniai diafragmos matmenys. Bet, kiek suprantu f skaičius išlieka toks pat ir šviesos praleidžia tiek pat. Rolling Eyes


Na kaip, jei "sviesos kiekis" yra proporcingas "aperture area" (t.y. keiciant area keiciasi sviesos kieks), o area priklauso nuo zidinio nuotolio N, tai kaitaliojant N keisis ir sviesos kiekis, cia formaliai teoriskai, mastant apie gilia sakni Smile


» Atsakyti   » Cituoti    
   

Reikia prisijungti norint parašyti atsakymą


Pradėti naują temą